Právní a daňové aktuality říjen 2024
Dovolujeme si Vám představit několik novinek z oblasti legislativy a judikatury z průběhu října roku 2024 a předcházejících měsíců. O dalších změnách Vás budeme informovat i v měsících příštích.
Exekuce
Změna povinností zaměstnavatele při exekuci zaměstnance
Dne 1. 10. 2024 nabyl účinnosti zákon č. 252/2024 Sb., který vedle insolvenčního zákona, o změnách v němž jsme Vás již před časem informovali, významně mění také exekuční řád a občanský soudní řád v souvislosti s postihováním mzdy. Jednak mění způsob dosavadního výpočtu srážek, dále mění okamžik započetí provádění srážek (půjde o první den kalendářního měsíce následujícího po doručení exekučního příkazu nebo usnesení o změně plátce mzdy) a nově zavádí jejich evidence.
Zůstává zachován systém, podle něhož se postihovaná částka mzdy dělí na třetiny. Novela zavádí pravidlo, jehož podstatou je povinnost postihovat dvě třetiny zbytku čisté mzdy za předpokladu, že jsou na mzdu povinného současně nařízeny nejméně 4 exekuce. Tato úprava se však nepoužije za předpokladu, že povinný doloží zaměstnavateli, že mu byl přiznán sirotčí, starobní nebo invalidní důchod pro invaliditu II. nebo III. stupně. Současně však nesmí dosahovat jedna třetina zbytku čisté mzdy částky rovnající se součtu měsíčních hotových výdajů a měsíční odměny insolvenčního správce náležejících v oddlužení za období plnění splátkového kalendáře zvýšených o DPH.
Co se týče zavedení evidence srážek, slibuje si od ní zákonodárce zjednodušení a zrychlení předávání informací mezi exekutorem a plátcem mzdy a nahrazení dosavadních formulářů, které museli zaměstnavatele pro exekutora vyplňovat. Evidenci provozuje Exekutorská komora ČR a je neveřejná. Údaje do ní zapisované musí být každých šest měsíců aktualizovány.
Daně
Posouzení pozemku jako stavebního pro účely DPH
Nejvyšší správní soud (NSS) v rozsudku ze dne 29. 8. 2024, č. j. 10 Afs 206/2023-48, posuzoval problematiku směny pozemků ve vlastnictví společnosti a jejího jednatele. Správce daně totiž společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a uložil penále, neboť společnost neodvedla daň z převodu pozemku. Společnost se bránila tím, že daný převod byl od daně osvobozen, protože se nejednalo o převod stavebního pozemku. Právě posouzení pozemku jako stavebního bylo předmětem posuzování správních soudů. Krajský soud v Brně i NSS uzavřely, že o stavební pozemek šlo, a pozemek proto od daně osvobozen nebyl. Otázka převodu spojené osobě pro tento případ nebyla nakonec pro soudy relevantní. Soudy uzavřely, že vzhledem k tomu, že se pozemek nacházel v prostoru vymezeném podle územního plánu jako plocha určená pro bydlení, v datu směny byly v dané lokalitě postaveny novostavby a byla k nim provedena pokládka inženýrských sítí, a společnost se v minulosti pokoušela získat stavební povolení pro daný pozemek, se jednalo o stavební pozemek, jehož převod není od daně osvobozen.
Cizinecké právo
Dočasná ochrana a dlouhodobý pobyt ukrajinských uprchlíků
Poslanecká sněmovna v současnosti projednává návrh další novely tzv. lex Ukrajina (zákona č. 65/2022 Sb.). Na území České republiky v současnosti platí dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny do března příštího roku s tím, že lídři států Evropské unie se v létě dohodli na jejím dalším prodloužení. Návrh zákona však nově pamatuje na ty uprchlíky, kteří se rozhodnou na území České republiky trvale usadit, jsou ekonomicky soběstační a ochranu umožňující mj. i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh, nepotřebují. Těm by se měla otevřít možnost požádat o získání zvláštního dlouhodobého pobytu za speciálních podmínek, a to na dobu 5 let.
Nový cizinecký zákon
Na konci srpna předložila vláda poslanecké sněmovně návrh nového cizineckého zákona, který by měl nahradit dosavadní zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky. Nový zákon by měl být účinný od začátku roku 2026, zčásti však až od roku 2027, ale lze očekávat, že návrh v průběhu projednávání v poslanecké sněmovně dozná řady změn. Přesto si Vás dovolujeme alespoň rámcově seznámit s důležitými navrhovanými změnami. Návrh zákona usiluje o digitalizaci cizinecké agendy. Počítá se vznikem Integrovaného cizineckého agendového systému (ICAS), jehož prostřednictvím budou podávány žádosti a komunikováno s kompetentními úřady. Měl by vzniknout také institut tzv. ověřeného zaměstnavatele a garanta, což bude například obchodní korporace, výzkumná instituce a podobné osoby, které budou zainteresované na plnění účelu pobytu cizince na území České republiky, a které by měly nést spoluzodpovědnost na dosažení tohoto účelu. Návrh zákona by měl dále přinést lepší systematické členění pobytových oprávnění, zřídit evidenci občanů Evropské unie pobývajících na území České republiky po dobu delší 90 dnů, a umožnit volný přístup na trh práce nejen držitelům oprávnění k pobytu za účelem sloučení rodiny, ale i držitelům oprávnění k pobytu za účelem rodinným.