Právní a daňové aktuality – souhrn 2024
V následujícím souhrnu si Vám dovolujeme představit ty nejvýznamnější změny, k nimž došlo v českém a evropském právu v průběhu roku 2024. O dalších změnách Vás budeme informovat jako obvykle v měsíčních přehledech právních aktualit.
Daně
Změny v DPH
Na podzim roku 2024 jsme ve zvláštním čísle právních aktualit rozebírali obsah rozsáhlé novely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, která nabyla účinnosti 1. 1. 2025 a přinesla několik významných změn.
Novela zavedla změnu v povinnosti registrovat se k DPH. Rozhodným obdobím pro dosažení limitního obratu nově není dvanáct bezprostředně předcházejících kalendářních měsíců, ale kalendářní rok. Pokud obrat za toto období překročí 2 000 000 Kč, stane se osoba povinná k dani plátcem automaticky k 1. 1. následujícího kalendářního roku. Pouze tehdy, pokud by se chtěla stát plátcem k dřívějšímu datu, může do 10 pracovních dnů od překročení této hranice podat přihlášku k registraci k dani z přidané hodnoty a plátcem se v takovém případě stane dnem následujícím po překročení obratu ve výši 2 000 000 Kč. Pokud by navíc osoba povinná k dani přesáhla v kalendářním roce obrat ve výši 2 536 500 Kč, stane se plátcem DPH již den následující po překročení tohoto limitu.
Novela dále změnila okamžik rozhodný pro počátek běhu tříleté lhůty pro uplatnění nároku na odpočet. Nově poběží od počátku kalendářního roku, ve kterém nárok na odpočet vznikl, a poběží až do konce v pořadí druhého následujícího roku. Tříletá lhůta počítaná až od konce zdaňovacího období zůstane zachována pouze u poskytnutých záloh a jednoúčelových poukazů. Nadále bude platit, že nárok na odpočet bude možné uplatnit od okamžiku přijetí dokladu k přijatému plnění. Novela však zakotví povinnost opravit, snížit nebo vrátit tento nárok, pokud plátce neuhradí cenu přijatého plnění do šesti měsíců ode dne splatnosti. Pokud ji následně uhradí ve výše zmíněné lhůtě, bude moci nárok opětovně uplatnit.
Změny v dani z nemovitostí
Další významnou změnou je zrušení dosavadního pětiletého časového testu pro uplatnění osvobození od DPH při dodání nemovitosti, a jeho nahrazení třiadvacetiměsíčním časovým testem, a to s účinností od 1. 7. 2025. Osvobozeno od DPH bude nově pouze první dodání nemovitosti po dokončení stavby nebo její podstatné změně, a to do konce dvacátého třetího měsíce po dokončení. Pokud bude nemovitost během tohoto období prodána vícekrát, další převody již od daně osvobozeny nebudou.
Dne 1. 1. 2025 nabyla účinnosti novela zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, na jejímž základě nově obce již nemohou stanovit vyšší koeficienty daně pro konkrétní nemovitosti obecně závaznou vyhláškou. Nově tak smějí činit formou opatření obecné povahy, které je zapotřebí přijmout vždy do konce června předchozího roku. To má dva praktické užitky. Tím prvním je možnost připomínkovat návrhy takových opatření obecné povahy v průběhu jejich přípravy a projednávání a následně se lze domáhat jejich soudního přezkumu. Druhým je skutečnost, že v obcích, které dosud uplatňovaly vyšší koeficienty pro konkrétně určené nemovitosti vyhláškou a nestihly do konce června 2024 přijmout opatření obecné povahy, nebude daň z nemovitých věcí zvýšena.
Pracovní právo a sociální zabezpečení
Změny v dohodách od ledna 2025
Právní úprava dohod o pracích konaných mimo pracovních poměr (DPČ, DPP) doznala od ledna 2025 několika změn. V lednu totiž nabyla účinnosti další část novely zákoníku práce (zákon č. 281/2023 Sb.) a nadto nabyla účinnosti prosincová novela (zákon č. 470/2024 Sb.). Klíčové změny, které nastávají od roku 2025, se týkají účasti na sociálním a zdravotním pojištění a překážek v práci. Upustilo se od původního záměru oznamování dohod. Mění se částka rozhodná pro vznik účasti dohodáře na sociálním a zdravotním pojištění. Nově půjde o částku jedné čtvrtiny průměrné mzdy stanovené pro daný kalendářní rok (pro rok 2025 jde o částku 11 500 Kč) v případě dohod o provedení práci. V případě dohod o pracovní činnosti činí limit 4 500 Kč. Zaměstnancům pracujícím na DPP nově také za určitých podmínek vznikne nárok na otcovské volno a ošetřovné.
Další změny v pracovním právu
V průběhu roku 2024 došlo v oblasti pracovního práva vlivem několika novel zákoníku práce k několika důležitým změnám. Došlo k zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru, které bylo vykompenzováno zavedením automatického valorizačního mechanismu minimální mzdy. Zrušila se povinnost zaměstnavatele vypracovat písemný rozvrh čerpání dovolené a zavedla se možnost zaměstnavatele dohodnout se se zaměstnancem písemně na rozvrhování pracovní doby, a to i s dohodáři. O těchto změnách jsme Vás detailněji informovali v červencovém vydání právních aktualit, které naleznete pod tímto odkazem: Právní a daňové aktuality – červenec 2024 – Haven Advisory.
Důchodová reforma
Před koncem roku byl schválen a nabyl účinnosti zákon č. 417/2024 Sb., o změně zákona o důchodovém pojištění. Zákon zavádí růst důchodového věku postupně až na hranici 67 let, která by se měla uplatnit pro osoby narozené po roce 1988, a postupné snižování penzí (včetně tzv. výchovného, které by se nově mělo vyplácet jen na třetí a další dítě s tím, že za první dvě děti se uplatní tzv. fiktivní vyměřovací základ). To je částečně kompenzováno zvýšením minimální výše penzí. Zároveň došlo k rozšíření okruhu pracovníků v náročných profesích, kteří budou moci odcházet do penze dříve, a k zakotvení toho, že dokončeně doktorské studium bude nově uznáváno jako náhradní doba pojištění. Některým zaměstnancům ze skupiny náročných profesí by zaměstnavatelé měli zároveň povinně přispívat 4 % z jejich mzdy do třetího pilíře penzijního připojištění. Novela také zavádí možnost dobrovolného společného vyměřovacího základu manželů a registrovaných partnerů.
Trestní právo
Redefinice trestného činu znásilnění
Dne 1. 1. 2025 nabyla účinnosti letní novela trestněprávních předpisů, přinášející zejména redefinici trestného činu znásilnění. Nově je za znásilnění považován každý pohlavní styk, k němuž dojde přes nesouhlas oběti (který postačí projevit i jen gestem, zaujetím obranné pozice nebo jinak), popř. z důvodu její bezbrannosti, za kterou jsou nově považovány také případy, kdy se oběť bude nacházet např. ve stavu silného ochromujícího stresu, překvapení apod. Půjde také o případy soulože, u kterých pachatel zneužije, že druhá osoba bude zdravotně hendikepovaná či duševně nemocná. Odpovědnost za trestný čin znásilnění vznikne pouze v případě soulože a jiných tzv. penetračních činů. V ostatních případech bude jednání pachatele kvalifikováno nově buď jako trestný čin sexuálního útoku nebo jako trestný čin sexuálního nátlaku. O těchto a navazujících změnách jsme Vás detailněji informovali v červnovém vydání právních aktualit, které naleznete pod tímto odkazem: Právní a daňové aktuality – červen 2024 – Haven Advisory.
Evropské právo
AI Act
V srpnu vstoupilo v platnost evropské nařízení o umělé inteligenci (tzv. AI Act), jak jsme Vás informovali v srpnovém vydání právních aktualit, které naleznete pod tímto odkazem: Právní a daňové aktuality – srpen 2024 – Haven Advisory. Nařízení zavádí povinnosti pro ty společnosti, které umělou inteligenci používají. Zejména vyžaduje vyhodnotit rizikovost jejího používání a zakazuje používání některých systémů, a to pod hrozbou velmi vysokých pokut. Identifikaci a zamezení používání zakázaných AI systémů je třeba provést do začátku února 2025. V srpnu pak začnou platit povinnosti vztahující se k používání ostatních, dovolených systémů.
Správní právo
Korespondenční volba
V srpnovém vydání právních aktualit jsme Vás rovněž informovali o novele zákona o správě voleb, která zavádí možnost korespondenčního hlasování. Novela nabyla účinnosti nyní začátkem roku a umožní korespondenční hlasování ve volbách celostátního významu občanům České republiky dlouhodobě pobývajícím v zahraničí, kteří o umožnění korespondenčního hlasování požádají. Způsob podávání žádostí, jakož i vlastního korespondenčního hlasování jsme Vám detailněji představili v srpnovém vydání právních aktualit, které naleznete pod výše uvedeným odkazem.